O autorze
Tomasz Łagowski- Szef Kuchni w Alter Ego food&wine w Toruniu. Autor sekcji „Męskie jedzenie” w magazynie CKM, pisze dla portalu Natemat.pl, wszystkodlakucharzy.pl. Nominowany w plebiscycie „Kucharz odkrycie roku 2015” organizowanym przez magazyn Kuchnia oraz Gault&Millau. Doświadczenie zdobywał pracując w restauracjach w Polsce i zagranicą. Uczestnik konkursów nominowanych do Kulinarnego Pucharu Polski między innymi „ Festiwal Kuchni Greckiej”, „Trendy Chef:, oraz finalista konkursu „Chef’s Fight 2015” w Rzeszowie.

Trendy kulinarne w 2016 roku

http://www.bookatable.co.uk/blog/worlds-most-amazing-restaurants-with-a-view
Rok 2015 to z pewnością rok, w którym powracaliśmy do dań kuchni staropolskiej, łączyliśmy kuchnię polską z francuską, nadając nowy rytm gotowaniu poprzez nowe techniki obróbki. Rozpoczęliśmy na krajową skalę tworzenie nowej kulinarnej książki pod tytułem „Kuchnia Polska”. To rok jarmużu, buraka, sera koziego, podrobów. Wydawać się może także, że to rok wołowiny, w szczególności, tej sezonowanej. Rok Polskich jabłek, w tym cydru. Miniony rok to czas, w którym gotowanie stało się już naprawdę sztuką, a sam zawód kucharza arcyrzemiosłem. Jaki będzie 2016 rok? Co nas czeka? A wreszcie, jakie smaki będą królowały w 2016 roku?

Co na to świat?
Według rankingu National Restaurant Association w 2016 roku królować będą przede wszystkim smaki i aromaty z Afryki- takie smaki deklaruje 20% Szefów Kuchni w swoich restauracjach. Można już zaobserwować, że kucharze sięgają do przepisów kuchni etnicznej, w której jedzenie jest ściśle powiązane z tradycją i kulturą. Dania wytworzone są z lokalnych i naturalnych składników. I tak, do łask przez Amerykę aż do Europy. Wzrasta zainteresowanie kuchnią japońską, koreańską i żydowską. Może już niedługo na nasze stoły trafią koreańskie dania, takie jak bulgogi czy bibimbap, doskonale znane na całym świecie.

Kuchnia z dowozem
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się dostawy żywności do domu, ten rynek wydaje się być jeszcze nie nasycony. Głównie korzystają z tego typu usług osoby, które żywią się tak zwanymi „pudełkami”. Jest to dobry sposób na zbilansowaną dietę. Jednak powoli przestajemy kojarzyć codzienne dostawy do domów z dietami, ale ze zwykłym abonamentem obiadowym. Coraz chętniej korzystamy z tego typu form codziennych posiłków. Wśród diet za oceanem, ogromną furorę robi poke, czyli hawajska sałatka tradycyjnie przyrządzana z tuńczyka żółtopłetwego, ale również z łososia, carpaccio z ośmiornicy, czy innych gatunków ryb najczęściej jedzonych na surowo. Dodatki do poke, to czerwona cebula, posiekane wodorosty, olej sezamowy, chilli, avocado.

Kuchnia w Polsce w 2016
Nadal będziemy podążali za tym co ekologiczne, za tym co zostało wytworzone w małych manufakturach. W dalszym ciągu konsumenci, goście restauracji jak i sami szefowie kuchni będą zainteresowani prawdziwymi polskimi smakami. Coraz większy wpływ na polską gastronomię będą mieli mali, lokalni producenci, i to w dużej mierze zależy od nich co trafi w konsekwencji na stoły. Jakość i różnorodność produktów wytwarzanych przez takie mikrogospodarstwa nieustannie rośnie, przez co rynek jest ciekawy. Polska kuchnia tak naprawdę dopiero się tworzy. Oczywiście nie pozostaniemy obojętni na trendy z zagranicy i będziemy wcielali je w nasze codzienne menu. Z całą pewnością w 2016 roku będziemy szukali wysokich standardów, certyfikatów, ekologicznych producentów i pewnego jedzenia. Fast food choć zajmuje sporą część rynku, nie ustąpi miejsca kuchni typu slow food, ale świadomość konsumentów z roku na rok coraz bardziej rośnie. Ludzie chcą jeść zdrowiej, szukają smacznych miejsc i się do nich przywiązują.

Na straganie, w dzień targowy
Na pewno wzrośnie zainteresowanie warzywami, w szczególności korzennym i sałatami, wzrośnie także liczba osób deklarujących się jako wegetarianie, bezglutenowcy. Będzie to na pewno rok, gdzie warzywa będą miały wiele do „powiedzenia”, tak samo jak świeże zioła, które coraz częściej zaczynamy hodować na balkonach i parapetach naszych domów. Będziemy jeść więcej kaszy, grochu i używać produktów z pełnych ziaren.

A jaki był rok Rok 2015, w wielkim skrócie opowiada nam Julisz Podolski z portalu wszystkodlakucharzy.pl i De'GUSTATOR PR

"Był to rok przełomu, wielu zmian, szukania nowej drogi w gastronomii, sporej liczby ciekawy inicjatyw wokół kulinariów, ale także i takich spraw, o których trzeba mówić, by je zgasić w momencie, kiedy się dopiero tlą. Był to zatem rok, w którym wyraźnie dał się zaobserwować powrót do polskiej kuchni. Szefowie najlepszych restauracji zaczęli sięgać po piątą ćwiartkę, a na talerzach bez zbędnego zawstydzenia pojawiły się schabowe, mielone, rumsztyki czy brizole.

Kucharze stali się także przetwórcami. Coraz częściej kiszą, marynują, pracują nad fermentacją warzyw, robią przetwory na zimę w słoiki, pieką chleby i wytwarzają lody. Mówiło się także o przewodnikach kulinarnych, tym czerwonym Michelina i żółtym Gault& Millau. To także rok trudny dla gastronomii. Szybki rozwój, liczne wyjazdy za granicę spowodowały, że w restauracjach brakuje rąk do pracy. Pojawiły się także ciekawe publikacje książkowe. Kilka zasługuje na wysoką ocenę, ale ja pozwolę sobie wyróżnić książkę „Przepisy i Opowieści” Pawła Suwały, Aleksandra Barona i innych. To niezwykle mądra książka, która przekazuje wiele ciekawych spostrzeżeń na tema pasji i zawodu. "

Juliusz Podolski
Trwa ładowanie komentarzy...